کار در حین تحصیل در آمریکا

ویزای لاتاری

ویزای لاتاری


کار در حین تحصیل در آمریکا

یکی از دغدغه‌های مهم دانشجویان، داشتن امکان کار در حین تحصیل خود می‌باشد. به طور کلی، دانشجویان اجازه کار به مدت  عموما 20 ساعت در هفته داشته و از این طریق می‌توانند بخشی یا تمام هزینه‌های خود را تامین نمایند. اگرچه اجازه کار به دانشجویان داده شده است، اما این نکته را در نظر بگیریم که در طول این مدت و ساعت مجاز برای کار، دانشجویان صرفا متعهد به انجام کارهای مجاز هستند. بنابراین اطلاع از شرایط و کارهای مجاز برای دانشجویان ضروری است.

موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی مهرپارسیان با مدیریت محمدرضا مهری، با همکاری وکلا و موسسات حقوقی و بین‌المللی در آمریکا، آخرین اطلاعات پیرامون کار و تحصیل در آمریکا را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

سوالات متداول پیرامون کار حین تحصیل در آمریکا

 • شرایط تحصیل در آمریکا به چه صورت است؟
 • آیا دانشجویان اجازه کار در حین تحصیل در آمریکا دارند؟
 • شرایط کار و تحصیل در آمریکا به چه صورت است؟
 • دانشجویان مجاز به انجام چه کارهایی در آمریکا هستند؟
 • آیا دارندگان ویزای همراه در آمریکا اجازه کار دارند؟
 • دانشجویان به چند صورت می‌توانند در آمریکا کار کنند؟
 • دانشجویان در آمریکا، چند ساعت در هفته مجاز به کار هستند؟
 • هزینه‌های زندگی در آمریکا چقدر است؟
 • بهترین وکیل مهاجرت به آمریکا در تهران کیست؟

 

شرایط کار و تحصیل در آمریکا

کار برای دانشجویان دارنده ویزای F در آمریکا شرایط و قوانین خاصی دارد و دانشجویان خارجی اجازه داشتن هر نوع کاری را در آمریکا ندارند.

دارندگان ویزای همراه (F2) تحت هیچ شرایطی به طور قانونی اجازه کار کردن در آمریکا را ندارند. دارندگان ویزای F1 در طول سال تحصیلی اجازه 20 ساعت (طی شرایطی خاص 40 ساعت) کار در هفته را دارند ولی این کار باید تحت شرایط و مقررات خاصی باشد. برای مثال در سال اول تحصیلی دانشجویان F1 اجازه کار کردن خارج از دانشگاه را ندارند.

بطور کلی، دانشجویان F1 به این 4 صورت میتوانند کار کنند:

 1. On-Campus Employment
 2. Off-Campus Employment
 3. Curricular Practical Training (CPT)
 4. Optional Practical Training (OPT)

کار در حین تحصیل در آمریکا

شرایط مشاغل  On-campus employment به چه صورت است؟

دانشجویان F1 در هر زمانی اجازه داشتن کار (تا سقف 20 ساعت در هفته) داخل دانشگاه یا محل‌های مرتبط با دانشگاه (به اصطلاح educationally affiliated) را دارند. برای مثال شما می‌توانید شغل‌هایی مانند کار در کتابخانه، کافه و … در «داخل دانشگاه» و یا کار در آزمایشگاهی خارج از دانشگاه ولی وابسته به خود دانشگاه را داشته باشید.

اگر همزمان 2 شغل on-campus را داشته باشید، باید جوری باشد که مجموع ساعت‌های کاری شما از 20 ساعت در هفته بیشتر نگردد.

از طرفی، فاندهای RA و TA یا graduate assistantship نیز دارای تعهد کاری هستند. برای مثال کسی که فول تایم TA هست، عملا کل 20 ساعت در هفته برای او تکمیل است و اجازه داشتن کار دیگری ندارد، ولی برای کسی که TA 50% هست، اجازه داشتن 10 ساعت کار دیگر را دارد.

فاندهایی مانند اسکالرشیپ، فلوشیپ و در کل awards، چون بصورت جایزه هستند و تعهد کاری ندارند، به دانشجو اجازه داشتن 20 ساعت کار در هفته را نیز می‌دهند. البته لازم به ذکر است که برخی دانشگاه‌ها برای فاند فلوشیپ تعهد کاری دارند و این به سیاست‌های دانشگاه مرتبط است.

 

کار در حین تحصیل در آمریکا

شرایط مشاغل Off-campus employment به چه صورت است؟

شغل خارج از دانشگاه بعد از سال اول و تنها در شرایطی که شما از لحاظ اقتصادی در مضیقه باشید، با اجازه امور مهاجرتی آمریکا، U.S. citizenship and immigration services یا USCIS قابل انجام است.

منظور از شرایط سخت اقتصادی می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

– از دست دادن کمک هزینه و یا شغل on-campus داخل دانشگاه

– رشد شدید در هزینه‌ های شهریه یا زندگی

– کاهش شدید ارزش واحد پول دانشجو

– تغییرات غیرمنتظره شرایط اقتصادی در منبع تامین هزینه‌های دانشجو

– هزینه‌های بالای پزشکی که تحت پوشش بیمه نباشد

– مخارج جانبی و غیرمنتظره دیگر

داشتن شغل‌های off-campus نیازمند تایید اولیه دانشگاه است و باید دلیل شما برای داشتن شغل‌های خارج از دانشگاه قانع کننده باشد و همانطور که گفته شد، سازمان امور مهاجرتی آمریکا نیز باید این اجازه را به شما بدهد. در صورت توافق، در این شرایط هم شما مجاز به انجام 20 ساعت کار خارج از دانشگاه هستید.

 

کار در حین تحصیل در آمریکا

شرایط مشاغل Curricular Practical Training (CPT) به چه صورت است؟

کارآموزی CPT جزو برنامه درسی بسیاری از دانشجویان است تا به آنها تجربه کار در محیط کاری مربوط به رشته شان را بدهد. بر خلاف دو مورد قبلی، CPT می‌تواند بصورت تمام وقت بوده و محدودیتی در تعداد ساعات مجاز کار در هفته نداشته باشد. به علاوه شما می‌توانید همزمان بیشتر از یک CPT داشته باشید. درخواست CPT باید بعد از یک سال اول تحصیلی باشد، مگر اینکه رشته شما نیازمند داشتن CPT فوری باشد. اگر برای یکسال یا بیشتر CPT داشته باشید، مجاز به گرفتن OPT (که در ادامه توضیح داده می‌شود) نیستید.

 

شرایط مشاغل Optional Practical Training (OPT) به چه صورت است؟

کارآموزی اختیاری یا OPT به شغلی موقت مربوط به رشته شما اشاره دارد. برای مثال کار کردن در شبکه تلویزیونی برای دانشجویی با رشته روزنامه‌نگاری، در واقع کار از نوع OPT محسوب می‌گردد. دانشجویان می‌توانند حداکثر 12 ماه OPT داشته باشند.

2 دسته OPT وجود دارد:

Pre-completion OPT: این مورد برای زمانی است که شما حداقل یک سال تحصیلی در دانشگا‌ه‌های آمریکا را گذرانده باشید. بعد از یکسال، اگر مشغول به تحصیل هستید، 20 ساعت در هفته و درغیر این صورت به صورت فول تایم مجاز به کار هستید.

Post-completion OPT: این مورد برای زمانی است که تحصیل شما به پایان رسیده است و کسانی که برای این مورد اقدام می‌کنند، می‌توانند هم بصورت موقت و هم تمام وقت کار کنند.

داشتن هر کدام از این دو مورد ملزم به اجازه دانشگاه و امور مهاجرتی آمریکاست.

اگر همزمان برای هر دو مورد اقدام کنید، 12 ماه کار باید بین این 2 تقسیم شود.

مثلا اگر 9 ماه کار Pre-completion OPT داشته باشید، تنها مجاز به داشتن

3 ماه Post-completion OPT بعد از فارق التحصیلی هستید.

  

کار در حین تحصیل در آمریکا

خدمات موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی طلیعه عدالت و مهرپارسیان

موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی طلیعه عدالت و مهرپارسیان، با همکاری دفتر وکیل مهاجرت در تهران و محمدرضا مهری و حضور گروه وکلای مهر در کنار وکلا و کارشناسان ارشد مهاجرتی و با همکاری وکلا و موسسات حقوقی و مهاجرتی بین‌المللی، آماده ارایه مشاوره و خدمات حقوقی در زمینه مهاجرت به آمریکا و امور مربوط به تحصیل در آمریکا، ویزای ازدواج آمریکا، اخذ گرین کارت آمریکا و دیگر امور مهاجرتی به هموطنان عزیز در سراسر ایران و دیگر کشورها به صورت حضوری و آنلاین می‌باشد. برای اخذ مشاوره تخصصی با کارشناسان ارشد حقوق بین‌الملل در دپارتمان مهاجرت و حقوق بین‌الملل طلیعه عدالت و مهرپارسیان در تماس باشید.

دپارتمان مهاجرت و حقوق بین‌الملل طلیعه عدالت و مهر پارسیان

در مهر پارسیان بخوانید :  مدارک مورد نیاز ویزای آمریکا

آمریکا

تحصیل در آمریکاکار حین تحصیلکار در آمریکامشاوره حقوقیمشاوره مهاجرتمهاجرت به آمریکامهاجرت تحصیلیوکیل مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *